Start
images/28379230_1965182803509011_2280682690548398264_n.jpg


Dziennik elektroniczny

Przejdź do dziennika elektronicznego naszej szkoły.
Przejdź

 

Plan szkoły

Przejdź do planu zajęć naszej szkoły.

 

19.02.2017 r. minęła kolejna rocznica urodzin patrona naszego liceum - Mikołaja Kopernika. Przypomnijmy sobie uroczystości sprzed 7 lat.

https://www.youtube.com/watch?v=Qi-1bVayzh8

A to opis wydarzeń z 2010 roku:

W piątek, dnia 19 lutego 2010 r., obchodziliśmy 537. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji odbyła się w Toruniu w Katedrze św. Janów uroczysta msza, która była pierwszym etapem pochówku wielkiego uczonego. Na tę ceremonię został zaproszony Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie z racji tego, iż Mikołaj Kopernik jest patronem tej placówki.

W tym wielkim wydarzeniu brała udział nasza delegacja, poczet sztandarowy w składzie: Mirosława Kowalska , Aleksandra Janka i Piotr Treichel wraz z opiekunem – Jackiem Bremborem.

Punktualnie o 800 karawan ze szczątkami uczonego stanął przy świątyni. W tym samym czasie zabił dzwon Tuba Dei, który jest najstarszym średniowiecznym dzwonem w Polsce, odzywa się on tylko podczas ważnych wydarzeń.

Sarkofag ze szczątkami Kopernika złożono w katedrze św. Janów w Kaplicy Kopernikańskiej, gdzie znajduje się chrzcielnica, przy której pięć wieków temu udzielono mu chrztu.

O godzinie 900 zaczęła się msza święta, którą poprowadził metropolita warmiński arcybiskup Wojciech Zięba, natomiast kazanie wygłosił ordynariusz toruński biskup Andrzej Suski. W swojej nauce przypomniał wszystkim słowa astronoma z jego przełomowego dzieła, „De revolutionibus orbium coelestium”. W uroczystości brali udział: radni sejmiku wojewódzkiego, przedstawiciele samorządów, wojsko, policja, straż miejska, straż pożarna, UMK, harcerze oraz uczniowie szkół noszących imię Kopernika. Wszyscy uczestnicy przy wyjściu z katedry otrzymali przygotowane przez Urząd Marszałkowski pamiątki : pocztówki z pamiątkowym stemplem, medal z wizerunkiem Kopernika oraz ilustrowany folder informacyjny. Transmisję z mszy można było oglądać na telebimie, który został umieszczony na Rynku Staromiejskim.

Po zakończonym nabożeństwie pełniono warty honorowe przy szczątkach uczonego. Przy urnie czuwali m. in. harcerze, wojsko, straż pożarna, przedstawiciele samorządów, UMK i uczniowie szkół noszących imię Kopernika, wśród których znaleźli się nasi przedstawiciele. Poczet sztandarowy szkoły pełnił swój obowiązek od 1310. W tym samym czasie sarkofag był dostępny dla każdego, kto chciał oddać hołd Mikołajowi Kopernikowi.

Po odbyciu warty uczniowie naszej szkoły wpisali się do księgi pamiątkowej, która została wystawiona z okazji tej uroczystości.

Dzień wcześniej przez Chełmno przejechała urna ze szczątkami astronoma. W wyniku nadzwyczajnych środków ostrożności zostało to zachowane w tajemnicy. Rundka przez miasto miała być „niemym hołdem” dla Mikołaja.

22 maja odbędzie się ostatni etap pochówku Kopernika we Fromborku w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja. Dzień wcześniej Mikołajowi hołd oddadzą mieszkańcy Olsztyna.

Konkursy językowe 2018

image
 

KONKURSY JĘZYKOWE I OLIMPIADA

III Bieg Niepodległości

image
 

III BIEG NIEPODLEGŁOŚCI 2018

Otrzęsiny 2018

image
 

OTRZĘSINY 2018